Aby děti jedly ryby, luštěniny a zeleninu

11.09.2015 | 6027x | Děti

Chcete, aby bylo vaše dítě mlsné a vyhýbalo se potravinám, které jsou vhodné pro jeho tělesný vývoj? Pak co nejvíce rozlišujte jídlo na dobré a na zdravé a sami se nad některými pokrmy ošklíbejte. Tady totiž víc než kde jinde platí, že příklady táhnou, a špatné dvojnásob.

Je jedno, zda dítě má nějaká kila navíc nebo ne. Zdravou a vyváženou stravu by měly mít všechny. Protože i ty, které mohou dneska bez dopadu na svou hmotnost jíst třeba smažený sýr s hranolky a tatarkou navrch, začnou za pár let po takovém jídle možná přibírat na váze. Navíc, vyvážená strava je důležitá s ohledem na celkový tělesný vývoj. Mnohé štíhlé děti perfektně splňují tabulkové normy, pokud jde o poměr výška/váha, ale chybí jim živiny, což se může projevit třeba častou nemocností.

Nabízíme vám několik triků, jak děti přesvědčit, že by měly opustit svých pět oblíbených a často ne moc vhodných jídel. A vyzkoušet něco nového.

1. Zdravě jíst musí především rodiče

Jestliže rodiče chtějí, aby jejich děti jedly zdravě a pravidelně, musí jim jít příkladem. Znamená to, že budou stolovat s nimi, v klidu. Týká se to nejen nedělního oběda, ale i snídaní a večeří ve všední den. Pokud rodiče dítěti naservírují něco k jídlu se slovy, že sami si dají něco jiného nebo dokonce nic, nemohou se divit, že potomek se v jídle nimrá a často ho ani nedojí.

2. Pozor na prarodiče a podsouvání sladkostí

Určité riziko představují babičky a dědečkové, kteří mohou snahu rodičů jíst zdravě považovat za přehnanou a mohu děti litovat, případně jim podsouvat sladkosti. To je kontraproduktivní hned dvakrát. Příliš sladkostí dětem škodí, slova lítosti v nich navíc vzbudí dojem, že jsou skuteční chudáci a mají právo rodičovské pokrmy odmítat.

3. Nic se nemá přehánět

Na druhou stranu, pokud budou rodiče dětem nutit pouze superzdravé a dietní potraviny s tím, že cokoli jiného je naprosto špatně, mohou se časem dočkat velkého odporu. Nebo dítěti zadělají na problémy. Jakmile nastoupí do školky či školy – bude cítit zřejmý rozpor mezi tím, co se jí doma, a tím, co mezi ostatními dětmi. Může z toho být zmatené a cítit výčitky, že rodiče zklamává. Jídlo by přitom nemělo být spojeno s negativními pocity.

4. Servírujte jídlo zajímavě

Nedělejte z jídla zábavu, ale zároveň potomky učte, aby si dobré jídlo užili třeba i tím, jak vypadá. Malým dětem můžete pečivo se zeleninou nakrájet na malé kostičky s tím, že jsou to ovečky, které je potřeba dostat do ohrady, tedy sníst. Překvapivě době fungují i jiné jednoduché triky, například když zeleninu či ovoce nakrájíte na malé kousky, děti je snědí daleko spíše. Nebo je nechte, aby si samy připravily špízy ze syrové zeleniny nebo ovoce. Tento tip občerstvení se hodí na letní dětskou párty.

5. Neuplácejte děti jídlem

Pozor na to, aby se z jídla nestal předmět vydírání či uplácení. V praxi to znamená, že byste neměli děti odměňovat za to, že něco snědí, či jim třeba během jídla pouštět pohádky nebo číst knížky, aby to pro ně byla větší zábava. Zrovna tak jim nedávejte jídlo a pamlsky za odměnu.

6. Zapojte potomky do přípravy

Když dětem naservírujete talíř plný zeleniny, možná se nad ním ošklíbnou. Ale pokud ji budou čistit a krájet s vámi, dost možná se to změní. Týká se to samozřejmě i jiných jídel – od ryb, které spolu můžete jít vybrat do obchodu, přes luštěniny až po zeleninové polévky. Děti toho v kuchyni zastanou překvapivě hodně, nebojte se proto dát jim nůž nebo vařečku do ruky. Případně je pobídněte, ať najdou recept, který spolu uvaříte.

7. Neznechuťte jim školní jídelnu

Školní jídelny mají někdy k ideálnímu stravování daleko, na druhou stranu, nějaké standardy splňují a jejich úroveň se spíše zvyšuje. Navíc přibývá jídelen, které mají každý den na výběr ze dvou, nebo dokonce tří jídel. Na vás je, abyste potomkům pomohli se v nabídce zorientovat a vybrat si jídlo, které jim bude chutnat. Pokud občas přijdou s tím, že pokrm ve škole nebyl dobrý, nijak zvlášť to nerozebírejte – pro děti i dospívající je lepší, když vezmou školní jídelny na milost. Jinak hrozí, že tam v pubertě přestanou chodit a budou se přes den odbývat ve fast foodech.

8. Nic dětem nezakazujte

Nemá smysl nějaké potraviny či jídla zakazovat a démonizovat. Klidně si někde na výletě s dětmi dejte párek v rohlíku a barevnou limonádu navrch a berte to jako výjimečný zážitek. Podobně nemusíte zakazovat ani sladkosti, jen dětem vysvětlujte, že s některými jídly se to zkrátka nesmí přehánět.

Je to k nám blízko

Svět zdraví v číslech

512 534
zhubnutých kilogramů
92
poraden
201
specialistů