Akné - malá vada na kráse?

05.09.2013 | 6270x | Petr Fořt | Zdraví

Onemocnění, které lze charakterizovat výrazem “noční můra - denní strašák”. Akné poškozuje nejenom pleť, ale především psychiku. Jak s tímto problémem bojovat a co může být jeho příčinou?

KDO chce, cestu si najde

Žijeme v moderní době, době neomezených informací, kdy není problém prostudovat si jakékoliv "prameny". Ti pilní z Vás se na internetu dozví, že navzdory všem pozitivním zkušenostem s úpravou skladby stravy a s použitím doplňků stravy, tato fakta lékaři kategoricky popírají. Neodpustím si štiplavou poznámku, že možným léčebným efektům správné výživy nevěří ani "oficiální" dietologové (tedy – lékaři).

Proč akné nemáme všichni?

Odpověď je snadná. Ani rakovinu nebo infarkt nedostaneme všichni, asi proto, že někdo má křivé zuby a jiný málo vlasů. Pokud si trochu všímáte zdraví nebo dokonce medicíny, museli jste už dávno pochopit, že různé choroby mají různé příčiny, ale všechny mají MNOHO příčin. Proto se nedaří přijít na jednoduchý způsob řešení. Omezený přístup k řešení – jde o kůži, tak půjdu k dermatologovi ("kožaři") je důsledkem nepochopení fyziologie lidského organismu. Řešení je možné jen v případě akceptace tzv. holistického (celostního) přístupu.

Teoreticky možné příčiny akné

O příčinách se dlouhá léta bohatě diskutuje ve stylu „ten tvrdí to a ten zas tohle – a dohromady neumíme nic..." Doufám, že jste si vzpomněli na Wericha a jeho Císařova pekaře. Tedy popišme možné příčiny:

1. HORMONY

Aktuálně to může být nadbytek testosteronu. Platí to o mládeži stejně jako o dospělých, protože VŠEM kolísá hladina všech (!) hormonů. Tuto hypotézu jasně prokazuje stav pleti sportovců jisté silové disciplíny, kteří používají nelegální podpůrné prostředky.

Složitý problém vzniká s dlouhodobým používáním (a různými druhy) hormonální antikoncepce. Není divu, že se akné zlepší po zahájení používání vhodně zvolené antikoncepce, protože se potlačí produkce testosteronu. Co na tom, co všechno se ještě potlačí a co naopak podpoří, že? Jenomže, ona i strava dokáže ovlivnit hormonální rovnováhu či vyvolat nerovnováhu. Ale o tom později.

2. PSYCHIKA

Nechci jakýkoliv zdravotní problém svádět „na hlavu". Co by tomu asi řekla „psychosomatická medicína"? Nadšeně by souhlasila. Jinak řečeno, jde především o STRES. Ostatně, ona není od věci třeba hypnóza. Ale vraťme se do reálu. Navrhuji vyzkoušet jednu kytičku, konkrétně třezalku. I když ve formě tinktury nebo obyčejného dražé. „Umí" nejenom zklidnit, ale současně také zmírnit intenzitu zánětlivého procesu.

3. KOSMETIKA

To, co se děje na trhu kosmetiky, považuji za velký byznys s neověřenými chemikáliemi, téměř bez jakýchkoliv pravidel. Pokud někteří výrobci potravin a doplňků stravy neuvádějí u svých výrobků pravdivé informace, u některých výrobců kosmetiky je tato situace ještě závažnější. Přílišná hygiena díky použití standardních mýdel, shower-gelů a pleťových mlék je přesně to, co považuji za malér. Nebudu tady vysvětlovat, co je kůže, kolik kmenů bakterií ve skupinách „záporáků" i „klaďasů" hostí. Doporučuji využít unikátní přírodní produkt: mýdlo Planoxin. Co doporučuji osobně kromě již uvedeného produktu? Koloidní stříbro.

4. Intoxikace – rozuměj správně – DETOXIKACE

Módní a už zprofanovaný pojem, pod který lze schovat téměř jakékoliv postupy a prostředky alternativní medicíny. Přesto, kdo se nezbaví jakéhokoliv zánětu, který má v těle (ne na kůži), nemůže počítat s tím, že se zbaví akné. Pleť je obrazem Vašeho „vnitřku". Samozřejmě, že nejvíc toho špatného je ve stravě. K detoxikaci lze použít (když vydržíte delší dobu) několik produktů z oblasti bylin ( inPure).

5. NEMOCI

Už jsem se zmínil o jakémkoliv zánětlivém procesu v těle. Ten může být provokován právě stravou. Největší problém bývá se záněty žaludečně-střevního traktu. Uvažuje se o možné souvislosti s infekcí Helicobacterem, střevní dysbióze a v jejím důsledku kandidóze, poškození střeva chronickým zánětem, provázejícím Crohnovu chorobu a ulcerozní kolitidu, kupodivu nelze vyloučit ani zánět štítné žlázy o stavu ústní dutiny nemluvě.

To vše mne inspiruje ke konstatování, že tedy musí pomoci vše, co potlačí nebo vyléčí zánět. Ostatně, proto vždy dočasně funguje používané antibiotikum oxymykoin. Ještě lepší je použít imunostimulační doplněk (IMURES). Potírat pleť kokosovým olejem je další hodně dobrá rada. Zajímavost na konec? Dejte pozor na zhoršení stavu, vyprovokovaného vyšším příjmem jódu. Konzumovat nepřiměřené množství mořských řas není pro ty, kdo trpí akné, dobrý nápad.

6. STRAVA

Stručně a jednoduše. Jakmile se Vám podaří totálně změnit výživový styl směrem k moderní racionální výživě, je vyhráno. Nakonec se Vám podaří souběžně se „detoxikovat".

Ve stravě je především nutné vyhnout se konzervantům, umělým sladidlům, barvivům a aromatům, glutamátu, nadbytku soli, volným cukrům, transmastným kyselinám (všechny druhy ztužených tuků, které jsou bohatě obsažené v tučných pekařských a cukrářských produktech. Už to nyní nejsou margaríny, ale tzv. potravinářské tuky, používané pro pečení a smažení v průmyslu i doma). Nevhodné jsou smažené pokrmy, limonády, kofein.

Opět se hovoří o jasné souvislosti s negativním efektem lepku. Jde o problém většiny obilnin s výjimkou rýže, kukuřice a do značné míry také ovsa. Další špatnou zprávou pro většinu „národa" je nepříznivý vliv mléka a mléčných produktů.

Nejde o to, rozebírat principy a daná tvrzení obhajovat. Prostě to berte jako prokázaný fakt. Už jen doporučení VELMI omezit všechny zde uvedené zdroje potravy znamená značný stres se složením jídelníčku. Vyplatí se to. Prostě budete jíst všechny lesní plody, mandle, lískové ořechy, vlašáky, kvalitní arašídy, dále určitě listovou zeleninu, mořské ryby, bezlepkové produkty, ale bez přidaného tuku, vejce.

7. DOPLŇKY STRAVY

Připravte se na dost rozsáhlý seznam. Je tomu tak proto, že důsledek dlouhodobě nevhodně formulované stravy a navíc s použitím velmi nehodnotných potravin znamená

zásadní deficit celé řady mikroživin. Na prvním místě jmenuji probiotické bakterie, omega-3 mastné kyseliny, vitamin D a vitamin A (lepší je beta-karoten), stopové prvky, flavonoidy, karotenoidy – čili všechny v původní stravě obsažené ochranné látky.

Seznam pro léčbu použitelných doplňků Rybí olej – například v podobě InClever

Vitamin B5 – například v podobě gelu Panthenol (i ve spreji) ideálně v podobě včelí mateří kašičky Všechny typy karotenoidů – například v podobě Lutevit-u

Vitamin C jak v přírodní, tak doplňkové formě Zelený čaj a jeho extrakty - například i ve formě InThermo

Zinek a Selen – podporují imunitu obecně řečeno

Vitamin D – podporuje imunitu, je vysloveně protizánětlivý

Směsi EPA+DHA (omega-3)

Aloe Vera gel

Je to k nám blízko

Svět zdraví v číslech

512 831
zhubnutých kilogramů
92
poraden
201
specialistů