Smoothie vám pomohou zhubnout. Ale musíte si dobře vybrat!

12.04.2016 | 23318x | Anna Tobiášová | Strava

Zdá se, že letošním hitem, pokud jde o hubnutí a diety, jsou smoothie. Mixované nápoje z ovoce či zeleniny, které si každý může vyrobit doma, obsahují minimum kilojoulů a jsou velmi zdravé. Jenže je to tak doopravdy? Záleží na tom, co všechno do nich dáte.

Když si chcete dát někde v kavárně nebo restauraci smoothie, můžete se spolehnout, výběr bývá celkem velký. Ale téměř jistě můžete také počítat s tím, že většina z nabízených drinků tohoto typu nebude mít s dietou nic společného, protože v nich bude nejen ovoce, které je samo o sobě sladké, ale může v nich být i mléko a mnohdy také přidaný cukr či třeba čokoláda nebo zmrzlina.

Pozor na mléčné koktejly

V takovém případě už vlastně o smoothie nejde, protože nápoj toho jména má obsahovat právě jen ovoce či zeleninu, případně jejich kombinaci. Přidat se mohou také semínka nebo oříšky, které se rovněž rozmixují. Synonymem pro slovo smoothie je fresh juice, ačkoli pod tímto označením se u nás často prodává čerstvě vymačkaná ovocná šťáva, ve zdejších krajích většinou pomerančová.

To, co se běžně nabízí, by si vzhledem k obsahu cukru či kakaa mnohdy zasloužilo spíše označení mléčný koktejl neboli milk shake. Takový název by zřejmě tolik neoslovil a navíc o mléčných koktejlech všichni vědí, že to není žádná dieta, název smoothie prodává lépe. Bohužel, mezi kalorickou hodnotou takového nápoje a kalorickou hodnotou dortu, který byste si jinak nedopřáli, nemusí být až zase takový rozdíl.

„Smoothie je správná cesta, kterou se vydat při snaze snížit energetický příjem, ale zároveň zabránit hladu. Díky vysokému množství vlákniny Vás smoothie zasytí, ale přitom nezatíží a Vy se nebudete cítit unavení. Při hubnutí upřednostňujte zeleninové koktejly před ovocnými. Ovocné se kvůli velkému množství cukru do redukčního jídelníčku příliš nehodí. Koktejly vždy řeďte čistou neperlivou vodou,“ doporučuje Monika Bartolomějová, hlavní výživová specialistka Světa zdraví.

Přidáním bílkovin nic nezkazíte

Pokud chcete smoothie kvůli zdraví a hubnutí, dávejte si jen takové, které si toto označení skutečně zaslouží. Počítejte s tím, že vám nemusí zachutnat na první pokus, zvláště ty zeleninové jsou málo sladké a chutí připomínají spíše saláty než koktejly, ačkoli vypadají podobně. Aby vám chutnaly, můžete si je osolit, opepřit či přidat trochu olivového oleje. Zkusit můžete i méně obvyklé oleje – třeba ostropestřcový, který pomáhá s detoxikací jater.

Kdy je vlastně pít? Některé celebrity na ně přísahají coby na ideální začátek dne, vhodnější asi budou třeba místo svačiny. Na druhou stranu, rozhodně nemohou nahradit plnohodnotné jídlo, protože opravdové smoothie většinou neobsahuje žádné bílkoviny. To se dá změnit, pokud do nich přidáte mléko, kefír nebo jogurt s maximálně třemi procenty tuku. Sice už to není čistokrevné smoothie, ale dietní nápoj zůstává. Zdrojem bílkovin jsou i zmíněná semínka či oříšky, případně je možné přidat bílkoviny v prášku. Každopádně, skvělé je velké množství vlákniny a vitaminů, enzymů i minerálních látek, které do sebe člověk díky těmto nápojům dostane. Kdo chce, může mléko nahradit rostlinným například rýžovým.

Nejlepší jsou domácí

Ideální je, když si je budete připravovat doma, protože pokud je chcete pít často, ty kupované by se vám poněkud prodražily. Recepty bez potíží najdete na webu. Navíc zkombinovat se dá prakticky cokoli – třeba listový špenát, bylinky a salátovou okurku.

Smoothie můžete připravit i tyčovým mixérem, ale není to moc pohodlné, protože běžné modely musíte držet zapnuté po celou dobu mixování a nápoj může při přípravě dost stříkat. Proto je lepší investovat do přístroje zvaného smoothie maker nebo smoothie mixér, který se dá koupit zhruba za 500 až 1500 korun. Čím větší výkon, tím lépe. Zvládnou rozmixovat i tvrdší ovoce a zeleninu. Poradí si s oříšky i s ledem. Zrovna u ledu ale mohou být u některých přístrojů problémy. Proto se vyplatí číst zkušenosti zákazníků, kteří přístroje hodnotí na webu.

Výhodou je, že smoothie mixéry se prodávají rovnou s nádobami, v nichž se smoothie mixuje. Pak je stačí uzavřít a nápoj si můžete vzít kamkoliv sebou. V základním balení jsou většinou dvě lahvičky.

Pokud chcete přístroj s větším výkonem nebo takový, který vydrží větší zátěž, budete si muset připlatit – takové výrobky se pohybují v cenové hladině čtyři až šest tisíc korun. 

Pokud se chcete poradit s našimi odborníky, můžete se zde objednat na konzultaci.

Je to k nám blízko

Svět zdraví v číslech

494 039
zhubnutých kilogramů
92
poraden
201
specialistů