Iva Chybová

Loňský rok byl pro Ivu Ch. náročný. Na jeho počátku se rozhodla vyřešit své zadýchávání při chůzi do sebemenšího kopce a na konci roku měla o 15,5 kg méně. K tomu si pobyla několik týdnů v nemocnici na operacích žlučníku a kýly a se zánětem pobřišnice. Naučila se vařit dvoje jídlo – pro rodinu a pro sebe zvlášť, přestala jíst brambory a mandarinky, denně ujde až 11 tisíc kroků a po necelém roce má o dvě konfekční velikosti méně.

před

po

Loňský rok byl pro Ivu Ch. náročný. Na jeho počátku se rozhodla vyřešit své zadýchávání při chůzi do sebemenšího kopce a na konci roku měla o 15,5 kg méně. K tomu si pobyla několik týdnů v nemocnici na operacích žlučníku a kýly a se zánětem pobřišnice. Naučila se vařit dvoje jídlo – pro rodinu a pro sebe zvlášť, přestala jíst brambory a mandarinky, denně ujde až 11 tisíc kroků a po necelém roce má o dvě konfekční velikosti méně.

Svou váhu Iva nikdy příliš neřešila. „V dětství jsem skutečně štíhlá nebyla, ale nebyla jsem ani obézní, spíš tak akorát. Shodila jsem pak až v sedmé osmé třídě, jak to bývá v dospívání často,“ vzpomíná sympatická vitální plavovlá- ska. Nikdy se jí nestalo, že by ji kvůli její postavě kluci odmítali. „Vždycky jsem jim vymluvila díru do hlavy,“ směje se paní Iva.

V druhém ročníku střední školy začala chodit se svým pozdějším manželem a tím skončilo také období namlouvání a řešení, jestli je pro jiné kluky atraktivní. Když se Iva vdávala, měla méně než 70 kilogramů. Byla ve čtvrtém měsíci těho- tenství a gynekolog jí doporučoval, aby ani nehubla. „Jediné, co jsem řešila jako komplikaci s mojí postavou na svatbě, byla velká prsa, na která se těžko shá- něly šaty,“ usmívá se Iva. Ručička na váze se však z části „tak akorát“ začala v ma- teřství posunovat do sekce „víc a víc“. 

„Nechápu matky, které tvrdí, že nemají s dítětem čas jíst. Dlabala jsem celý den,“ kroutí hlavou. I když měla doma video- kazety s cvičením, pomohl jí po narození dcery Anežky (20) až pohyb v posilovně, aby se vrátila na 72 až 75 kg. Doma se prý cvičit nedonutila, za sportovní typ se nepovažuje. S dětmi byla dohromady doma 8 let, pár let trvalo, než se rodičům poštěstilo mít druhé dítě (Honza, 15)

Manžel Ivě kila, která začala v mateřství narůstat, nikdy nevyčítal. „Ani si nedo- vedu představit, že by mi postavu kriti- zoval, nikdy mě to nenapadlo,“ říká sym- patická plavovláska. Její muž pracuje jako servisní technik a jezdí po celé re- publice, takže prý nemá šanci mít pravi- delnou životosprávu. Občas je to právě Iva, kdo svému protějšku z legrace píchne do bříška. 

Rozhodnutí zhubnout přišlo u Ivy začátkem loňského roku. Její váha se začala blížit ke stovce (téměř 95 kg), výsledky krevních testů vycházely lépe její 70leté mamince, navíc za sebou měla náročnou operaci žlučníku na konci roku 2013. „Chtěla jsem dát svoje tělo do harmonie po operaci. Zadýchávala jsem se při procházkách se psem i do malého kopce, nebavil mě nákup oblečení, nebyla jsem zaměstnaná,“ vyjmenovává Iva důvody, proč poprvé navštívila poradnu Svět zdraví – Siluet v Praze 5, Na Bělidle 28. „Hlavně mi přišlo divné, že jsem jedla nejmíň z rodiny, a stejně jsem byla nejtlustší,“ popisuje svoje začátky. 

Na svoji první konzultaci loni v únoru prý Iva jen tak nezapomene. „Přišla jsem do Světa zdraví a chtěla jsem shodit 10 kilo. Paní Figueroa se na mě podívala a řekla: Vy byste zvládla i 20 kilo. Jen jsem se smála, nevěřila jsem jí,“ říká Iva, o 15,5 kilogramu lehčí než loni v únoru. Je přesvědčená, že pokud nezačne sportovat, tak už jí váha dolů nepůjde. Její specialistka s tím však nesouhlasí a motivuje Ivu k dalším výsledkům. „Nejvíc moje pokroky chválí právě paní Figueroa. Moc se mi líbí, že vždycky najde na výsledcích něco pozitivního, a to i když váha stagnuje. Doma, když se vidíme každý den, tak změny nejsou tak evidentní. Jinak dostávám pochvalu z celého okolí, jen babičky se vždycky nejdřív ptají, jestli nejsem nemocná,“ popisuje Iva reakce na vlastní proměnu. „Cítím se lépe a lehčí. Trvalo mi, než jsem se zmátořila ze čtyř loňských operací břicha, bolest trvala nekonečnou dobu – půl roku. Ale kolem Vánoc se uklidnila a je mi dobře,“ říká Iva, která cestu k nové postavě ne- vzdala ani přes zdravotní obtíže a v blízké době se těší na jarní výlet s rodinou do Bu- dapešti, procházky po lese a sbírání hub, jen co začnou růst. 

Článek převzat z časopisu ELIXIR

Tabulka výsledků

Iva Chybová

Věk: 46
Výška: 169 cm
-15.1 kg
před po
Hmotnost 94.2 kg 79.1 kg
Obvod pasu 100 cm 115 cm

Další příběh

před

po

Miloslava Kotrbová

Měla jsem z toho obavy, ale jsem velice spokojená.

Jmenuji se Miloslava Kotrbová a je mi 51 let. Odmala jsem byla vždycky oplácaná. Postupně jsem pomalu přibírala na váze a moc to neřešila. Zarazila...

-16 kg
Poradna
Svět zdraví Třebíč

Objednejte se na základní diagnostiku

Objednat se na základní diagnostiku organismu a konzultaci je snadné a můžete tak učinit právě teď. Vyplňte jednoduchý kontaktní formulář a naše asistentka s vámi domluví vhodný termín. Návštěva trvá 45–60 minut a nyní stojí akčních 200 Kč (akční cena platí pro první návštěvu klienta v poradně).

Přesný termín návštěvy s vámi dohodne asistentka poradny, kterou jste si vybrali, a která vás bude kontaktovat telefonicky v nejbližším možném termínu.

Je to k nám blízko

Svět zdraví v číslech

512 831
zhubnutých kilogramů
92
poraden
201
specialistů