Pavel Peňáz

I pánové mohou zhubnout

před

po

I pánové mohou zhubnout

V září 2018 mi přítelkyně přinesla poukaz... s obavami, že to pustím k vodě, protože už sama dobře věděla, jaké to byly peripetie. Každý nemá na to, aby se zřekl starých zvyků. Je to boj, který trvá vlastně pořád. Ani netušila, že mě svým příkladem inspirovala. Když zhubla ona, zkusím to taky.

Začátkem října jsem poprvé navštívil náš Svět zdraví. Přítelkyně mě doprovázela, ale zůstala sedět v čekárně. Jaké bylo její překvapení, když slyšela, že jsem se upsal hned na celý rok. Věděla, co mne čeká, a byla zvědavá, jak to zvládnu. Přece jen, bůček a pivo, to budou odteď velká tabu. Ne, že by se to u nás jedlo často, ale pečené vepřové mi chutná.

Začátky byly kruté. Zvláště dodržování režimu. Jíst pětkrát denně, když člověk chodí do práce, to se zdálo být jako nadlidský úkol. Zpočátku fungovala očista, přípravky v kapslích nebylo složité polykat. Jenže, musel jsem si zvyknout na jídla, která jsem předtím nejedl. Je pravda, že krůtí maso se občas na talíři objevilo, ale ryby mi dělaly problém. Odrazovala mě představa vybírání kostiček. To se ukázalo zbytečné, protože filety kosti nemají, a já jsem začal baštit veškerý sortiment, který byl k dostání. Zeleninu jsem jedl po večerech v domnění, že je to správně, jenže chyběla bílkovina. Ze sýrů mi největší radost udělalo, když mezi doporučenými potravinami byly tvarůžky. Čerstvé sýry mi však dělaly obtíže. Přítelkyně je dokořeňovala, protože se mne snažila přesvědčit, že se dají v pohodě jíst. Vlastně jsem jedl víc než dříve, ale váha šla dolů. Navíc, jedl jsem víc masa, zeleniny a tmavé pečivo. Do polévek přišla zavářka z žitné mouky a těstoviny jen tmavé a víc rýže.

První výsledky mi udělaly velikou radost. Váha šla krásně dolů a já jsem se cítil lépe. Ten „batoh“ mě hodně tížil. Trochu mě zrazovalo okolí, protože většina tvrdila, že nepozoruje na mé postavě změny. To trvalo jen do jara, než se odhodilo zimní oblečení. Potom všichni s úžasem říkali, jak jsem se změnil.

Přítelkyně mě vařila a upozorňovala na svačiny, abych žádnou nevynechal. Taky se ptala, jestli vypiju dost tekutin. Hlavně vodu. S tím jsem neměl naštěstí problém. Jen na jaře (a vlastně až do této doby), kdy začala práce na zahradě, která mi občas nedovolila věnovat se pohybu. Je třeba aerobní pohyb, který spálí tuky a vytvoří svalstvo. Při pletí sice člověk pohyb má, jenže svalstvo nepřibude. Když vypovědělo službu auto a já jsem musel chodit do práce pěšky, tak se hned zlepšily i výsledky. Moc dobře vím, že tohle je můj, tedy vlastně náš společný problém. A možná i celé dnešní civilizace. Máme málo pohybu. Dřív se všude chodilo pěšky a dnes se vozíme.

Dnes mám o dvacet kilo méně a jsem bohatý o hromadu zkušeností. Do budoucna plánujeme jednou týdně cvičit pod dohledem trenéra a určitě alespoň dvakrát týdně pětikilometrový okruh. Zaplatil jsem si i další konzultace, abych věděl, jestli se mi tento systém uložil do paměti.

Ale nemyslete si. Tělo je zrádné a odměn je potřeba. Stávalo se, a to plánovitě, že jednou za čas přišla chvilka neřesti. Svatby, a hned dvě, a oslavy narozenin, ty se neobešly bez uklouznutí. Tělo dostalo, co si žádalo, a jedeme dál. Hřešit se může, nesmí to být ovšem často. Je dobré při stanovení určité mety zvolit i nějakou odměnu, to už je ovšem individuální. Můžu vám říct, že mi to vepřové ani dnes nechybí. I když občas na něj dostanu chuť. Pravda je, že krůta je stejně dobrá, má devět druhů masa a ještě, když vám běhá po dvorku…

Pavel Peňáz

Věk: 55
Výška: 171 cm
-21.5 kg
12 měsíců
před po
Hmotnost 125 kg 103.5 kg
Obvod pasu 133 cm 108 cm

Má specialistka


Další příběh

před

po

Jiří Říha

Jen sport nestačil, musel jsem změnit i jídelníček.

Dlouhodobě, již 5 let, s občasnými přestávkami, se věnuji posilování. První dva roky jsem se postupně z  90kg tělesné váhy, dostal na...

-5 kg
Poradna
Svět zdraví Karviná

Objednejte se na základní diagnostiku

Objednat se na základní diagnostiku organismu a konzultaci je snadné a můžete tak učinit právě teď. Vyplňte jednoduchý kontaktní formulář a naše asistentka s vámi domluví vhodný termín. Návštěva trvá 45–60 minut a nyní stojí akčních 200 Kč (akční cena platí pro první návštěvu klienta v poradně).

Přesný termín návštěvy s vámi dohodne asistentka poradny, kterou jste si vybrali, a která vás bude kontaktovat telefonicky v nejbližším možném termínu.

Je to k nám blízko

Svět zdraví v číslech

533 086
zhubnutých kilogramů
91
poraden
190
specialistů