Petra Nedvědová

JAK JSEM ŘEKLA DOST! ... A ZHUBLA JSEM

před

po

JAK JSEM ŘEKLA DOST! ... A ZHUBLA JSEM

 

Lidé mají mnoho důvodů, které je vedou k tomu, aby se pokusili zhubnout.

Někomu vadí, že mu jeho partner přestal říkat, že mu to sluší.

Někomu vadí, že si přes špeky nedokáže zavázat boty.

Někomu vadí, že musí odkládat oblíbené kousky oblečení.

Někomu vadí, že se zadýchává do schodů.

Že funí do kopce.

Že ho bolí klouby.

Že ho často tlačí žaludek.

Že má blbou náladu.

Že, že, že…

Těch důvodů jsou desítky!

U mě to bylo od všeho kousek.

A ještě něco navíc. Třeba to, že jsem se na sebe už nedokázala podívat ve sprše, a tak jsem se sprchovala se světlem rozsvíceným jen v chodbě a pro jistotu ještě se zavřenýma očima. Během krátké doby jsem se v tom stala skutečným mistrem! Jenže nemůžete mít oči zavřené pořád. Stejně jako nemůžete donekonečna zavírat oči před svým problémem. A já měla problém. S oblečením, zavazováním bot, zadýcháváním, klouby, únavou. To jen namátkou. Můj muž mi přestal říkat, že mi to sluší, a i když jsem se snažila vypadat k světu, nebylo to k ničemu.

Nakonec jsem usoudila, že s tím musím něco udělat. Začala jsem víc cvičit, začala jsem plavat, pořídila jsem si krokoměr, přestala sladit a pokusila jsem se dát pravidelnost jídlu. Po roce byl výsledek nulový. Nebo ještě spíš opět nějaké kilo navíc. Byla jsem absolutně zoufalá. Lidi mi říkali, že je to věkem, že už moje tělo prostě špatně spaluje, ať se podívám do občanky, že lepší to nebude, že se s tím musím smířit.

Smířit se s tím?!

Tak to nikdy!

Ale co s tím?!

 

Malá vsuvka.

Důležité je ještě říci, že mám práci, kdy jsem neustále mezi lidmi, uvádím koncerty a výstavy, vedu Virtuální Univerzitu třetího věku, učím dramaťák na Základní umělecké škole a hraju divadlo. A moje váha mi prostě vadila jak v práci, tak při mých koníčcích. Jsem žena, chci se líbit, chci mít na jevišti dobrý pocit a nestydět se za to, jak vypadám.

 

Ale pojďme zpátky…

Trvalo několik dalších měsíců, než jsem sebrala odvahu a požádala o radu a o pomoc odborníky. Věděla jsem už dlouho, že to sama nezvládnu, ale přesto nebylo jednoduché přiznat si to nahlas. Přiznat sama sobě, že něco nezvládám a selhávám.

A přiznat to nahlas někomu cizímu.

A musím přiznat i to, že velkou brzdou bylo i cena, jakou to stojí, je vysoká, to si nebudeme nalhávat. Ale člověk si musí srovnat priority.

Já jsem si je musela srovnat.

Na druhou stranu je ale možná dobře, že jsem to tolik zvažovala a přemílala v hlavě všechna pro a proti, protože když jsem se rozhodla, že do toho půjdu, šla jsem do toho s plným vědomím a připravená.

Řekla jsem si, že si taky zasloužím myslet trochu na sebe, starat se o sebe, trochu se hýčkat. Dovolila jsem si zkrátka být trochu sobec…

A pak už jen stačilo s bušícím srdcem otevřít dveře do Světa zdraví a najednou to jelo jako na drátkách.

 

Moje obavy z toho, co tomu řekne rodina a hlavně manžel, že jsem rodinný rozpočet ochudila o 12 500 Kč za šestiměsíční program, se ukázaly jako zbytečné. Po celou dobu mě rodina podporovala a držela mi pěsti. A nešlo jen o podporu slovní. Manžel například začal při nákupech myslet na mé potřeby a připomínal mi, abych nezapomněla na to či ono, začal mnohem více sledovat složení potravin, jaký mají obsah bílkovin, cukrů a tuků. Občas vaříme dvojí jídlo, dokonce i manžel, který rád a dobře vaří. V našem rodinném jídelníčku se mnohem více začala objevovat zelenina a ubývat přílohy, což i zbytek rodiny nese statečně. Navíc jsme během těch pár měsíců k orbitracu pořídili ještě rotoped a běhací pás, takže občas s manželem cvičíme spolu.

 

Celé to půlroční snažení má pro mě jeden velký efekt.

Jistě, je skvělé, že jsem z původně doporučených 7 – 9 kg sundala dolů 12 kg. Zkuste si to přepočítat na kostky másla!

Ano, je skvělé, že mi tolik lidí v mém okolí říká, jak mi to sluší, jak jsem omládla. Až si někdy říkám, že to vypadá, jako bych před půl rokem byla obluda…

Samozřejmě, že je úžasné, že se vejdu do starých a oblíbených kousků oblečení, z nichž některé byly odložené i několik let.

A bezesporu je úžasné, že si můžu koupit oblečení nové a v menší velikosti.

Co na tom všem ale já osobně považuji za nejdůležitější je to, že jsem inspirovala další lidi ve svém okolí, aby zkusili změnit svůj postoj k životnímu stylu. Aby začali víc sportovat, jíst zdravěji, lépe držet pitný režim.

A tak třeba v mé práci více lidí začalo pít Matcha, stejně jako můj muž. Ten přestal sladit, začal mít rád zeleninu jako přílohu, více sportuje. Nebo dcera, která už má svou vlastní domácnost, si přála pod stromeček orbitrac a tak jsme jí ho pořídili a ona i její partner začali běhat.

Neoddiskutovatelně je fantastické to, že se po všech stránkách cítím lépe. Mám víc energie, lepší nápadu, mnohem víc toho zvládnu a naučila jsem se lépe hospodařit se svým časem.

 

Samotnou mě překvapilo, jak rychle se pravidelný pohyb stal součástí mého života a jak ho potřebuji. Myslím, že je to tím, že jsem před mnoha lety (už je to 35 let) byla zvyklá na pravidelné tréninky a někde vzadu to asi zůstalo zapsané… A tak mi od začátku nedělalo problém každodenní cvičení, běhání na orbitracu jsem si zamilovala. Je to můj čas, kdy můžu přemýšlet, o čem chci, řešit pracovní věci, rodinné záležitosti, můžu mít zavřené oči a relaxovat, můžu sama sobě dodávat odvahu a říkat si, že každý problém má řešení a mám čas to řešení nacházet. Možná se teď zdá, že o tak nedůležité věci píši až moc, ale myslím, že právě tohle je velmi důležité. Mít pohyb rád.

 

Uvědomuji si, že vysoká cena bude pro mnohé lidi s normálními příjmy odrazující. Chápu to, protože to byl i můj problém. Přesto jsem přesvědčená, že to byla nejlepší investice za dlouhou, opravdu hodně dlouhou dobu. Jsem si jistá, že ve Světě zdraví najdou cestu a řešení pro každého, kdo chce se sebou něco udělat. V mém případě byla cena i hnací motor pro to, abych to zvládla. Abych se naučila hlídat si přísun bílkovin, odbourat příliš vysoký příjem sacharidů, abych se naučila dostatečně pít, abych se naučila rozložit různé jídlo v různé doby správným způsobem.

Jestli je někdo na vážkách, protože se bojí nezdaru, mám jenom jednu radu: Nebojte se! Jděte do toho! Ve Světě zdraví udělají všechno pro to, aby vám k úspěchu pomohli.

 

Jít k odborníkům znamená, že vám někdo pomáhá jak hlídat jídelníček a pohyb, tak také to, abyste to nepřehnali. Cvičíte-li moc, doporučí vám udělat si volné dny na „líný“ odpočinek třeba s knihou. Máte-li malý přísun jídla ve snaze zhubnout rychleji, opět vás zabrzdí a nasměrují správnou cestou. Méně jídla neznamená více kil dolů.

Hned na začátku vám řeknou jak na tom vaše tělo je, udělají s vámi podrobný rozhovor na téma, co máte rádi, zajímá je například i to, jestli dáváte přednost teplu nebo zimě. Podle toho vám připraví podrobný přehled potravin, které vám doporučují nebo naopak nedoporučují konzumovat. Posílají vám zajímavé recepty, zkrátka – starají se o vás po mnoha stránkách.

Mít svého poradce má i další obrovskou výhodu proti tomu snažit se zhubnout sám.

Tady je někdo, komu se musíte zpovídat ze svých hříchů, koho neoblafnete tajnými myšlenkami typu: no tak si dneska zahřeším, mám na to chuť, tohle mi přece nemůže uškodit… Tady, pokud jste poctiví a zapíšete si do jídelníčku opravdu všechno, což vám vřele doporučuji, se může odehrát i následující rozhovor…

Alenka (moje skvělá a úžasná poradkyně): „Co to je, tohle? Rýžový chlebíček s čokoládovou polevou?! Odpolední svačina?!!“

Já (provinile, protože jsem byla odhalena a nemělo cenu zapírat: „Ano, to jsem si dala ke svačině.“

Alenka: „A to jste měla doma nebo jste si to koupila?“

Já (podle pravdy): „To jsem si koupila.“ (Přiznání rozhodně není polehčující okolnost, ale když ono se Alence nedá lhát!)

Alenka: „ A PROČ?!“

Já (jen rozhodila ruce): „No, prostě to na mě tak nějak přišlo.“

Touhle historkou jsem jen chtěla ukázat, že ve Světě zdraví se o vás starají normální lidé, se kterými se můžete bavit, kteří vyslechnou vaše starosti, kteří vám vždycky stojí po boku. Nejsou to anonymní postavy s neosobním přístupem. Každá kontrola je tak trochu jako návštěva.

 

Celých 6 měsíců jsem si poctivě vedla stravovací deník, do kterého jsem před každou kontrolou shrnula „jak to šlo“ a každý zakončený měsíc jsem se trochu zamyslela. Na závěr si tedy dovolím zapsat část toho, co jsem si poznamenala po třech měsících, tedy v půlce svého programu:

 

„A JSEM V PŮLCE! Podívala jsem se do prvního výživového deníku a zjistila, že právě dnes končím třetí měsíc od prvního zápisu v něm. A tak si říkám, že to stojí za zvláštní zápis… Zajímavé je pro mě nahlédnutí do řádků s pohybem. Byla jsem na začátku tak pyšná, že uběhnu 8 km na orbitracu a byla jsem hrdá na každý kilometr uběhnutý navíc. A pak to začalo běžně přesahovat 10, později 15, 20 kilometrů. Dnes už uběhnu i přes 30. Při příležitosti zakončených 3 měsíců jsem si spočítala, kolik jsem toho uběhla. Dnes jsem si to zaokrouhlila na dobře zapamatovatelných 1 100 km! Doběhla jsem někam na předměstí Paříže. Bráno takto, je uplynulých 90 dní jistě úspěch. I to, že mám „rozdělané“ deváté kilo. Ano, není špatné mít na těle o nějakých 32 kostek másla míň. … Není to špatné. Vím to. A přece nejsem úplně spokojená. Po prvním nekritickém opojení přišlo vystřízlivění. Moc dobře si uvědomuju, že by to prostě mohlo být lepší. Že nejsem schopná dodržet všechna pravidla životosprávy. Že si stále zapomínám hlídat bílkoviny, že si nedávám dost pozor na sacharidy, že někdy zapomínám pít, když necítím žízeň. Že se někdy nechávám unést prací. Ano, jsem jen člověk, který nikdy nemůže dosáhnout dokonalosti, ale vím, že by se o to měl neustále snažit. A já jsem rozmrzelá ze sebe samé, že prostě nejsem dost dobrá. Teď jsem se musela pousmát, protože jsem si vzpomněla, jak mě pokaždé chválí moje poradkyně Alenka. Jenže ona musí . … Přemýšlím, co pozitivního mi to ještě přineslo. Určitě větší sebevědomí. To jsem nikdy neměla moc velké, paradoxně teď ho mám větší, než když jsem měla ještě o 5 kilo míň než teď. …“

 

A to je všechno.

Snažila jsem se poctivě vypsat všechno, co mi uplynulých 6 měsíců přineslo.

Nebylo to jednoduché, ale to je dobře. Nikdo si nemůže myslet, že kila roky střádaná zmizí jako mávnutím kouzelného proutku. Kdyby ano, nebudeme si jich vážit a při nejbližší příležitosti dovolíme, aby se vrátila. Úsilí a trocha odříkaní jsou tak trochu zárukou, že se budeme více hlídat.

 

A můj plán dál?

Pomaličku sundat ještě nějaké kilečko, pokračovat v běhání, najít někde hodiny pilates a ukecat někoho, kdo by se mnou chodil do sauny.

Nejsou to špatné cíle, co myslíte?

 

Přeji všem, kdo dokáží bouchnout do stolu a říct si „Dost!“, pevnou vůli a odhodlání v jejich cestě za svým lepším já. A jestli vás trošku nalomilo to, co jste si právě přečetli, pak jsem spokojená a čas prosezený u počítače stál za to…

Držím vám pěsti!

 

 

Tabulka výsledků

Petra Nedvědová

Věk: 48
Výška: 161 cm
-11.9 kg
6 měsíců
před po
Hmotnost 75 kg 63.1 kg
Obvod pasu 96 cm 84 cm

Má specialistka


Další příběh

před

po

Petr Dvořák

Velká gratulace pro pana Petra.

Dobrý den.   Jmenuji se Dvořák Petr, je mi 45 let a pracuji jako obchodní zástupce. Jelikož jsem stále na cestách, můj    ...

-16 kg
Poradna
Svět zdraví Plzeň

Vývoj výsledků

Hmotnost Tuk Voda Viscerální tuk Obvod pasu Obvod boků
75.0 kg 38.0% 43.7% 8 96.0 cm 107.0 cm
75.0 kg 38.0% 43.7% 8 96.0 cm 107.0 cm
73.1 kg 33.0% 47.7% 7 95.0 cm 106.0 cm
72.6 kg 33.6% 47.4% 7 95.0 cm 106.0 cm
70.9 kg 33.3% 47.5% 7 93.0 cm 104.0 cm
69.7 kg 32.4% 48.1% 6 92.0 cm 102.0 cm
69.1 kg 31.1% 49.1% 6 91.0 cm 99.0 cm
68.0 kg 30.6% 49.3% 6 89.0 cm 99.0 cm
66.1 kg 30.3% 49.6% 6 89.0 cm 99.0 cm
65.7 kg 27.7% 51.4% 5 87.0 cm 97.0 cm
63.9 kg 27.1% 51.8% 5 85.0 cm 96.0 cm
63.1 kg 27.3% 51.8% 5 84.0 cm 95.0 cm

Objednejte se na základní diagnostiku

Objednat se na základní diagnostiku organismu a konzultaci je snadné a můžete tak učinit právě teď. Vyplňte jednoduchý kontaktní formulář a naše asistentka s vámi domluví vhodný termín. Návštěva trvá 45–60 minut a nyní stojí akčních 200 Kč (akční cena platí pro první návštěvu klienta v poradně).

Přesný termín návštěvy s vámi dohodne asistentka poradny, kterou jste si vybrali, a která vás bude kontaktovat telefonicky v nejbližším možném termínu.

Je to k nám blízko

Svět zdraví v číslech

512 534
zhubnutých kilogramů
92
poraden
201
specialistů