Daniel Kruchňa

Přestal jsem kouřit, protože jsem si nechtěl ničit zdraví. Začal jsem ale hrozně rychle přibírat

před

po

Přestal jsem kouřit, protože jsem si nechtěl ničit zdraví. Začal jsem ale hrozně rychle přibírat

Jmenuji se Daniel Kruchňa, je mi 54 let a pracuji jako elektrikář. Při své výšce 184 cm jsem měl dlouhodobě váhu 88–90 kg. S výběrem stravy jsem si nikdy starosti nedělal, prostě jsem jedl cokoliv v jakémkoliv množství. Na to, že má hmotnost byla pořád stejná, nebo snad malinko vzrůstající, měl zásadní vliv můj aktivní přístup k práci. Jsem neustále v pohybu, moje práce je z větší části manuální. Po práci v zaměstnání jsem pracoval na „svém“, to znamená zase manuální práci na chatě, na zahradě nebo na bytě. Kromě toho rád jezdím na kole, chodím na procházky, lyžuji, plavu – prostě zase pohyb.

Přestal jsem kouřit. Stejně to za chvíli bude nenormální

Před necelými dvěma roky jsem přestal kouřit. To se dá zvládnout, zvlášť když si uvědomíme, že potahování z cigarety je nepřirozené, nezdravé a vlastně úplně zbytečné ničení vlastního zdraví. Koneckonců kuřáci se dostávají na okraj většiny společnosti. Málokde už najdeme kuřácké pracoviště, kde by bylo možné kouřit u psacího stolu či pracovního stroje. Popelník nám většinou nenabídnou na návštěvě a ani vlastní domácnost nechceme mít zakouřenou. Kouření na veřejnosti nám zreguloval, nebo spíše zakázal, zákon. Hloučky kuřáků před hospodami, před kancelářskými budovami nebo závodními jídelnami vypadají stejně směšně jako partičky dětí schovaných s cigaretou za školou. Tak proč vlastně kouřit? Za pár desítek let bude kouření něco tak nenormálního jako je dnes šňupání tabáku.

S cigaretami jsem sice seknul, ale začal jsem rychle nabírat

Už dlouhá léta se každé ráno před snídaní vážím. Jak si asi každý, kdo mou úvahu čte, dokáže představit, začala se zvyšovat moje hmotnost právě ve chvíli, kdy jsem skoncoval s cigaretami. Nejprve jsem nad tím mávl rukou – hlavně že nekouřím, tak ať! Ale když se hmotnost běžně dostávala k hodnotám 97–98 kg a po jedné opulentní hostině mi naše digitální váha vystavila hodnocení pomocí tří cifer před desetinou čárkou, viděl jsem, že je třeba s váhou něco udělat. Samozřejmě nemyslím tu nekompromisní digitální, ale váhu vlastního těla.

Začal jsem vymýšlet různé metody, jak váhu snížit. Například pondělí úplně bez jídla nebo metoda dvou jídel denně – to byla snídaně a jedno pořádné jídlo odpoledne po příchodu z práce. Bylo to k ničemu! Cestou do schodů jsem se zadýchával víc než jako kuřák. Vždyť nabraná váha se dala přirovnat ke čtyřem PET lahvím s Coca Colou, a s tím se po světě špatně chodí. Břicho připomínající vystřelený airbag také nepůsobí elegantně a praktické už není vůbec. „Pneumatika“ kolem pasu je ošklivá.

Nebylo to málo, ale za cigarety bych dal mnohem víc

Až jednou při noční procházce po internetu na mě vykoukla zajímavá nabídka: Přijďte si změřit svou tělesnou hmotnost a podíl tuků. Součástí akce je i konzultace s výživovým poradcem. Pořádající společnost Svět zdraví mi nic neříkala, dosud jsem o ní neslyšel. Cena za tuto nabídku nebyla vysoká, tak jsem se přihlásil. Hned druhý den jsem měl telefonát ze Světa zdraví a paní mi sjednala termín návštěvy. Šel jsem tam se smíšenými pocity typu: oni se mnou stejně nic neudělají nebo oni nade mnou mávnou rukou a řeknou: „Vy jste na tom ještě dobře, to jiní jsou na tom hůř“, anebo řeknou kupte si u nás náš zázračný preparát, který budete užívat a vše se vyřeší samo. Nic z toho se nestalo.

Vstupní vyšetření ukázalo, že trpím nadváhou, moje tělo osahuje příliš mnoho tuku. Byl mi nabídnutý program v trvání 6 měsíců za určitý finanční obnos. Ta částka nebyla zrovna malá. Ale když jsem se nad ní zamyslel, snadno jsem si spočítal, že kdybych ještě kouřil, prokouřil bych za půl roku peněz víc, než bude stát nabízená půlroční spolupráce. Když mi ještě bylo sděleno, že v ceně jsou i některé podpůrné prostředky, rozbor krve dokumentující, jak si moje tělo dokáže či spíše nedokáže poradit s přijímanou potravou, a samozřejmě péče specialistů, tak bylo rozhodnuto: Nabízenou pomoc jsem přijal.

Nejdříve jsem tomu nevěřil. Ale začalo to fungovat

Nebudu zdlouhavě popisovat postup, jak spolupráce s mým výživovým poradcem probíhala. Po mojí počáteční nedůvěře se výsledky začaly dostavovat. Ne najednou, ale pěkně postupně, krůček za krůčkem, kilo za kilem. Úspěchy v hubnutí byly provázeny i dílčími neúspěchy. Při každé návštěvě jsem byl před konzultací převážen a přeměřen. A tak byl nesprávný postup typu „vy jste za 14 dní přibral 3,5 kg tuku a shodil 3,5 kg svalů při stejné váze těla“ hned odhalen a já jsem si mohl vyhodnotit, kde jsem udělal chybu a napříště postupovat jinak. A o tom to je!

Výživový poradce mě naučil orientovat se v potravinách, určit si, které jsou pro mě zdravé a užitečné, které obsahují větší množství potřebných látek a menší množství těch nezdravých. To znamená: nebylo to jen o snížení hmotnosti těla, ale i o trvalém zaměření se na zdravé potraviny. Co se mi na tom ještě líbí, je fakt, že ani potraviny nezdravé či kalorické nejsou tabu. Já si mohu dát i dort, pivo nebo třeba tučné maso. Jen je třeba znát míru a po konzumaci nevhodné potraviny zase zařadit potraviny vhodné.

Po půl roce jsem zpátky na své váze

Nyní po půlroční práci pro své tělo a své zdraví už moje váha zase spolehlivě osciluje mezi 87–89 kg. To je hodnota, na kterou jsem byl zvyklý v době, kdy jsem kouřil. Ale váha není vše. Vím, že správná výživa napomáhá správné skladbě těla a v něm se pak nehromadí přebytečné tuky, cukry a další nezdravé látky.

Netrápil jsem se hlady a nemusel užívat žádné "zázračné" preparáty

Závěrem bych chtěl vyzdvihnout dvě věci, které jsem si při redukčním programu uvědomil. Za prvé - nikdy jsem neměl hlad. Hubnutí se Světem zdraví nespočívá v tom, že by se zakazovalo jídlo, nýbrž se hledá vhodné jídlo podávané ve správných intervalech a ve správném množství. A za druhé - nepracuje se zde se zázračnými preparáty, kde si člověk umíchá pytlík něčeho k snídani, druhý k obědu a třetí k večeři a na běžnou stravu, co jedí ostatní, může po dobu programu zapomenout. Naopak se jedná o běžné potraviny, které všichni známe a máme je rádi.

                

Tabulka výsledků

Daniel Kruchňa

Věk: 56
Výška: 184 cm
-10.2 kg
6 měsíců
před po
Hmotnost 98.8 kg 88.6 kg
Obvod pasu 105 cm 94 cm

Můj specialista


Další příběh

před

po

Renata Glosová

Nehodlám to vzdát, ani když už nebudu jezdit na kontroly

V Huntířově 15.7.2014 Jmenuji se Renata a je mi 41 let. Mým celoživotním krédem jsou diety. Po dvou dětech jsem vážila při 155 cm – 54 kg,...

-1 kg
Poradna
Svět zdraví Trutnov

Vývoj výsledků

Hmotnost Tuk Voda Viscerální tuk Obvod pasu Obvod boků
98.8 kg 27.7% 52.9% 13 105.0 cm 105.0 cm
96.9 kg 26.3% 54.0% 13 102.0 cm 103.0 cm
94.2 kg 25.7% 54.4% 12 101.0 cm 103.0 cm
93.5 kg 25.3% 54.7% 12 99.0 cm 103.0 cm
92.2 kg 24.9% 55.0% 12 97.0 cm 103.0 cm
90.6 kg 22.9% 56.5% 11 96.0 cm 102.0 cm
92.3 kg 25.4% 54.6% 12 97.0 cm 103.0 cm
89.4 kg 21.2% 57.7% 10 96.0 cm 102.0 cm
89.7 kg 19.8% 58.6% 10 95.0 cm 101.0 cm
90.8 kg 23.3% 23.3% 11 95.0 cm 101.0 cm
89.3 kg 22.9% 56.4% 11 95.0 cm 101.0 cm
89.0 kg 22.5% 56.7% 11 95.0 cm 101.0 cm
88.6 kg 23.6% 51.2% 11 94.0 cm 101.0 cm

Objednejte se na základní diagnostiku

Objednat se na základní diagnostiku organismu a konzultaci je snadné a můžete tak učinit právě teď. Vyplňte jednoduchý kontaktní formulář a naše asistentka s vámi domluví vhodný termín. Návštěva trvá 45–60 minut a nyní stojí akčních 200 Kč (akční cena platí pro první návštěvu klienta v poradně).

Přesný termín návštěvy s vámi dohodne asistentka poradny, kterou jste si vybrali, a která vás bude kontaktovat telefonicky v nejbližším možném termínu.

Je to k nám blízko

Svět zdraví v číslech

0
zhubnutých kilogramů
poraden
specialistů