Jindřich Kus

Změnit naučené návyky a zlozvyky není jednoduché, ale jde to.

před

po

Změnit naučené návyky a zlozvyky není jednoduché, ale jde to.

Bylo, nebylo. Jedlo se a pilo podle chuti, na množství se nehledělo. Pojmy jako kalorie a sledování denního energetického příjmu se neřešily. Proč taky, život byl bez obtíží. Roky ovšem přibývaly, kilogramy na váze také. Mládí postupně odcházelo a přišlo stáří. S tím se sice počítalo, ale nepřipouštělo se, že mohou nastat zdravotní potíže. A najednou se začaly projevovat bolesti kloubů, problémy s dýcháním, kožní problémy, cukrovka a trombóza. Prozatím. Tady pohádka končí.

Vyjádření lékařů bylo velkým varováním

Jako senior se zúčastňuji pravidelně preventivních prohlídek. Všichni lékaři mi vždy doporučovali zhubnout. Moje váha 110,5 kg jasně ukazovala na obezitu, která výrazně ovlivňovala můj zdravotní stav. První vážné doporučení snížit váhu bylo od mého praktického lékaře. Dalšího varování se mi dostalo od lékařky specialistky, která řeší moje problémy s trombózou. Začal jsem brát Warfarin. Na zvýšenou aktivitu trombofilie má obezita přímý vliv. Takže jsem uposlechl varování a navštívil jsem ambulanci pro obézní. To bylo 9. srpna 2018. Zde jsem se dozvěděl, že mám obezitu 2. stupně a že by bylo dobré váhu postupně snižovat. Po vysvětlení jak bych měl postupovat, jsem pochopil důležitost stanovení si denního energetického příjmu. Začal jsem se tím řídit a při kontrole po 10 týdnech jsem měl úbytek váhy 7,5 kg, což lékař hodnotil jako výborný výsledek. Ambulance pro obézní proces hubnutí sice odstartovala, ale mé manželce, která to všechno vaří a připravuje, za což jí mnohokrát děkuji, chyběl konkrétní jídelníček a zkušenosti. Šlo o to, aby jídelníček nebyl stereotyp a neobsahoval jen omezený počet jídel. To by se mi nelíbilo.

Vše šlo jak po másle

Tak jsem začal hledat pomoc na internetu a tím jsem se dostal na centrum Svět zdraví Praha 4 - Chodov. Na první schůzce v poradně 10. října 2018 jsem se od výživové specialistky Hany Vejvodové dozvěděl, jak mi mohou pomoci. Vysvětlila mi, jaké služby poskytují, a když jsem se dozvěděl, že mi zpracují osobní výživový plán, bylo rozhodnuto. Pak už to šlo jako po másle. Jídelníček byl na světě. Manželka ví, co a jak má vařit, kdy to podávat. Víme kde a co kupovat. Výživová specialistka mi vyřešila i problém co jíst při dietě má-li člověk cukrovku a zároveň bere i Warfarin. Odborná doporučení co používat v těchto dvou kombinacích se totiž liší např. v konzumaci zeleniny.

 

Člověk musí hlavně chtít

Chtěl bych s veškerou vážností říci, že v první řadě musí člověk chtít a být přesvědčen, že chce něco pro své zdraví udělat. To je základ! Změnit, vlastně celoživotně naučené nesprávné návyky a zlozvyky, není jednoduché. Ale jde to. Jakmile člověk překoná počáteční potíže, přemůže vůlí různé chutě a nenechá se jimi ovlivnit, přinese mu to očekávané ovoce. U diabetes 2. typu se změnil 2. stupeň na 1. stupeň, což zapříčinilo právě snížení váhy. Prostě zdravý životní styl mi velmi pomáhá zdravotně a mění i šatník. To jsou výsledky práce specialistky Hany Vejvodové a její asistentky Silvie Macholánové. Ono umět člověka nadchnout a to nadšení udržet, je umění. Ony to obě umí a za to jim patří velké poděkování.

Jindřich Kus

Jindřich Kus

Věk: 70
Výška: 169 cm
-20.0 kg
před po
Hmotnost 103.3 kg 83.3 kg
Obvod pasu 120 cm 102.5 cm

Má specialistka


Další příběh

před

po

Štefan Hamar

Dozvěděl jsem se, jaké potraviny jsou pro mě vhodné, a kterým se mám raději vyhýbat.

Je mi 67 let a celý život jsem se potýkal s nadváhou. Občas jsem zkoušel držet různé diety, ale po čase jsem byl  s váhou zase zpátky. Když...

-31 kg
Poradna
Svět zdraví Příbram

Objednejte se na základní diagnostiku

Objednat se na základní diagnostiku organismu a konzultaci je snadné a můžete tak učinit právě teď. Vyplňte jednoduchý kontaktní formulář a naše asistentka s vámi domluví vhodný termín. Návštěva trvá 45–60 minut a nyní stojí akčních 200 Kč (akční cena platí pro první návštěvu klienta v poradně).

Přesný termín návštěvy s vámi dohodne asistentka poradny, kterou jste si vybrali, a která vás bude kontaktovat telefonicky v nejbližším možném termínu.

Je to k nám blízko

Svět zdraví v číslech

537 129
zhubnutých kilogramů
90
poraden
85
specialistů